Gonty dachowe – co warto wiedzieć? Gdzie można stosować gonty bitumiczne?

 

Dach to ważny element każdego domu. Chroni on wnętrze przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Chroni również ludzi przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i pomaga utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz domu. Źle utrzymany dach może doprowadzić do uszkodzenia wnętrza, dlatego należy regularnie sprawdzać jego stan i w razie potrzeby dokonywać napraw.

Gonty dachowe to rodzaj materiału do pokrycia dachu, którego podstawą jest granulat mineralny z powłoką ochronną. Najczęściej spotykane rodzaje tego materiału to materiały gliniaste i asfaltowe z dodatkową warstwą granulatu mineralnego. Zewnętrzna warstwa chroni przed przenikaniem wody deszczowej, jednocześnie umożliwiając dostęp światła słonecznego do warstwy wewnętrznej – przyczynia się to do poprawy właściwości termoizolacyjnych dachu. Ta ostatnia zapobiega również przenikaniu promieni ultrafioletowych, które mogą doprowadzić do degradacji lub pęknięcia warstwy wewnętrznej, co ostatecznie spowoduje przecieki w stropie domu.

Co to jest gont dachowy?

Gonty dachowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych. Były używane od wieków, a dziś nadal są niezwykle popularne w wielu krajach.

Są uważane za niedrogą opcję, ponieważ mają długą żywotność i wymagają niewielkiej konserwacji. Ponadto, łatwo jest je zainstalować i naprawić w razie potrzeby. Dla prawidłowego montażu tego typu pokrycia dachowego wymagana jest odpowiednia konstrukcja dachowa. I wreszcie, są one również dostępne w szerokiej gamie kolorów, więc możemy wybrać dokładnie to, co chcemy bez żadnych problemów.

Główną cechą, która odróżnia gonty od innych rodzajów pokryć dachowych jest ich kształt – przypominają one małe płytki z lekkim nachyleniem po obu stronach. Są one stosowane po to, aby woda deszczowa mogła po nich łatwo spływać. Ponadto, dachówki te są zazwyczaj wykonane z drewna lub materiałów syntetycznych.

Najstarsze gonty dachowe pochodzą z czasów średniowiecza, kiedy to wykorzystywano do tego celu drewniane deski. Na pierwszy rzut oka materiały te wyglądają bardzo podobnie do siebie (zwłaszcza dla osób, które nie wiedzą zbyt wiele o budownictwie), ale pewne różnice można zauważyć, jeśli przyjrzymy się bliżej.

Do najpopularniejszych rodzajów pokryć należą:

  • gonty drewniane,
  • gonty łupkowe,
  • gonty ceramiczne,
  • pokrycia metalowe – aluminiowe i miedziane,
  • gonty bitumiczne o podłożu mineralnym.

Gonty dachowe występują w różnych rodzajach o zróżnicowanych wzorach i deseniach, które czynią je wyjątkowymi. Niektóre z nich są bardziej popularne niż inne, ponieważ są łatwiejsze w montażu lub mają dłuższą żywotność. Czynniki te mogą pomóc w określeniu, który rodzaj gontów dachowych będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.

Gonty to niewielkie, zazwyczaj prostokątne, kawałki asfaltu lub włókna szklanego wzmocnione granulatem. Wykonuje się je z różnych materiałów, między innymi z gliny, cementu i piasku kwarcowego. Materiał ten układany jest „na zakładkę”, co powoduje, że deszcz spływa po jego powierzchni i nie przecieka do wnętrza budynku. Ten rodzaj pokrycia dachowego dobrze radzi sobie również ze śniegiem, którego nadmiar automatycznie zsuwa się z powierzchni dachu.

Gont bitumiczny w akcji – dlaczego warto postawić na gonty papowe?

Gonty asfaltowe, znane również jako gonty bitumiczne, są jednym z najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych dostępnych obecnie. Mogą one przetrwać wiele lat, jeśli zostaną prawidłowo zainstalowane i będą odpowiednio konserwowane.

Dach to najważniejsza część każdego budynku. Chroni przed deszczem, wiatrem i innymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto stanowi izolację, chroniąc przed utratą ciepła w zimie i umożliwiając zysk ciepła w lecie. Dlatego wybór materiału do pokrycia dachu jest bardzo ważną decyzją, którą należy podjąć z rozwagą. Gonty asfaltowe są niezwykle popularną opcją wśród właścicieli domów, ponieważ łączą wszystkie te cechy jednocześnie – dobrze wyglądają, są trwałe i stanowią doskonałą ochronę przed deszczem i słońcem.

Gonty asfaltowe to piękne i trwałe pokrycie dachowe. Są ważnym elementem domu, ponieważ chronią go przed żywiołami, a tym samym pozwalają utrzymać go w świetnym stanie przez lata. Gonty asfaltowe są stosowane od dziesięcioleci i sprawdziły się jako niezawodny materiał. Gonty te są również popularnie nazywane gontami „trójpołaciowymi” lub „architektonicznymi”. Są wykonane są z asfaltu, dlatego można je stosować w każdym klimacie. Ten rodzaj materiału nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani konserwacji, z wyjątkiem regularnego czyszczenia z kurzu i brudu. Gonty asfaltowe są dostępne w różnych kolorach i stylach, które będą pasować do każdego projektu domu – czy to staromodny amerykański styl kolonialny, czy nowoczesny styl współczesny.

Co więc sprawia, że ten materiał jest tak popularny? Odpowiedź jest prosta: niezawodność i trwałość! Gonty asfaltowe są odporne na silne wiatry i duże obciążenia, spowodowane na przykład śniegiem, dobrze znoszą skrajne temperatury, zawierają substancje opóźniające rozprzestrzenianie się ognia, są odporne na przenikanie wilgoci, nie kurczą się podczas deszczu, są lekkie, są łatwe w montażu, ich żywotność może sięgać wielu lat przy odpowiedniej konserwacji. Ponadto dach wykonany z gontów bitumicznych jest znacznie trwalszy i bardziej odporny na różne czynniki natury niż dach wykonany z blachy. Wynika to z faktu, że w procesie ich produkcji – ich układania na drewnianej powierzchni, nie mamy kontaktu z powierzchnią samego dachu, dzięki czemu pozostaje on nienaruszony i nie rdzewieje.

Gonty bitumiczne – jak je odpowiednio zamontować? Co należy wiedzieć o konstrukcji dachu?

Najważniejszą zaletą gontów asfaltowych, w porównaniu z innymi rodzajami dachów, jest to, że są one bardzo łatwe w montażu. Procedura jest następująca: po pierwsze, musimy upewnić się, że nasz dom ma wszystkie niezbędne warunki do zainstalowania tego typu dachu – na poddaszu nie powinno być przecieków wody i tak dalej. Po drugie, musimy określić ilość potrzebnego materiału – zależy to od tego, ile cięć jest potrzebnych, ile arkuszy zostanie zużytych na metr kwadratowy i tak dalej. Po tym kroku przychodzi sam montaż.

Proces montażu należy rozpocząć od ułożenia równej warstwy zachodzących na siebie gontów, które ciągną się od jednej strony dachu do drugiej. Dzięki temu wszystkie gonty będą na swoim miejscu, zanim zaczniemy montować kolejne. Do tego celu można użyć gwoździ lub kleju. Gonty układa się nad sobą w rzędach, zaczynając od prawego dolnego rogu dachu i pracując w górę do lewego górnego rogu. Każdy rząd powinien zachodzić na siebie co najmniej 2,5 cm. Aby zachować swoje właściwości, takie jak szczelność i wytrzymałość, muszą być zainstalowane w określonej kolejności i grubości. Najlepiej, jeśli do tego zadania zatrudnimy doświadczonego fachowca. Najważniejsza jest warstwa nośna, którą tworzy welon z włókna szklanego. To ten element odpowiada za wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Następnie nakładane są dwie warstwy izolacyjne z masy bitumicznej, które odpowiadają za parametry przeciwwilgociowe. Wykończenie stanowi posypka piaskowa, która zabezpiecza elementy przed sklejeniem się i posypka mineralna, która odpowiada za ostateczny wygląd produktu.