Gonty bitumiczne - Instrukcja montażu krok po kroku

 

Gonty bitumiczne instrukcja montażu krok po kroku

Gont bitumiczny to popularne rozwiązanie stosowane przy pokryciu dachów charakteryzujące się nie tylko estetyką, ale także trwałością i łatwością montażu. Warto zapoznać się ze szczegółami procesu montażu gontów bitumicznych krok po kroku, przywiązując przy tym szczególną uwagę do kluczowych aspektów, takich jak folie pod gont bitumiczny, obróbka detali dachowych, wykańczanie gontów oraz ich zabezpieczanie, a także konieczność regularnej konserwacji po montażu. Dobrze wykonany gont bitumiczny na dachu będzie pełnił swoją funkcję przez lata. Gonty dostępne w naszej ofercie prezentują wysoką jakość i z pewnością spełnią oczekiwania nawet bardziej wymagającego klienta. Wystarczy odwiedzić nasz sklep i przekonać się o tym samemu.

Dachówka bitumiczna zwana często gontem bitumicznym to nowoczesne i komfortowe pokrycie dachowe charakteryzujące  się wysokiej jakości bitumem, kładzionym na maty z włókna szklanego. Ze względu na użycie zmodyfikowanego bitumu SBS nasze dachówki bitumiczne  są rozciągane do żądanego wygięcia bez utraty wytrzymałości. Płytki wytrzymują  mróz do -60 stopni bez pojawiania się  pęknięć.

Główną cechą wyróżniającą płytki wytworzone na bazie zmodyfikowanego bitumu jest fakt, iż zmodyfikowany bitum nie stapia się ani nie wydziela szkodliwych oparów, nawet pomimo ciągłego nagrzewania się od płomieni słońca. Tego typu produkty są lekkie, dzięki czemu doskonale nadają się na większość konstrukcji dachowych. Możliwe jest nawet ich wykorzystanie w przypadku dachów, które mają spadek połaci sięgający od 70 do 80 stopni. Bezpieczeństwo środowiskowe oferowanych przez nas produktów  jest potwierdzone poprzez posiadanie międzynarodowych certyfikatów.

 

Wysokiej jakości gonty bitumiczne jako niezawodne pokrycie dachowe

 

Gonty bitumiczne nie są elementami obciążającymi zbytnio konstrukcję, dzięki temu może być ona wykonana z belek charakteryzujących się mniejszym przekrojem, niż elementy stosowane pod pokrycia dachu domu z dachówek ceramicznych lub też cementowych. Tego typu gonty bitumiczne posiadają grubość od 3 do 5 mm. Dobrze ułożone, jak również właściwie konserwowane mogą zdobić nasz dach od 30 do 35 lat, a niekiedy także przez pół wieku. Ich trwałość sprawia, że będą zdobić dach przez długie lat. Gonty są odporne na zróżnicowane czynniki atmosferyczne. Ważną kwestią jest również fakt, że gonty nie pękają w niskich temperaturach. Gonty bitumiczne występują w różnych kształtach, a także różnych kolorach, dzięki czemu każdy projekt może być indywidulanie dostoswany pod wymagania dachu, aby zapewnić jak najbardziej estetyczne wykończenie. Do największych zalet gontów zaliczyć należy stosunkowo niską cenę, atrakcyjny wygląd oraz ich montaż, który jest niezwykle prosty. Jednym z głównych powodów popularności gontów na rynku pokryć dachowych jest możliwość ich wykorzystania w trakcie realizacji projektów dachowych o dużym stopniu skomplikowania, jak również przy modernizacji starych dachów. Wszystko to sprawia, że gonty są idealnym materiałem na dachówkę. Gonty bitumiczne takie jak np. gonty firmy Technonicol to najwyższa jakość idąca w parze z dobrą ceną. Dachy gontowe to dobry wybór dla każdego, kto ceni sobie produkty wysokiej jakości.

 

Jak zbudowany jest gont bitumiczny?

 

Jakość oraz wygląd gontów bitumicznych zawdzięczają swojej specjalnej warstwowej budowie. Tego typu elementy zazwyczaj składają się z pięciu warstw, z których każda indywidualnie spełnia konkretne zadanie.

Pierwszą warstwą jest rdzeń, którego tworzy welon z włókna szklanego. Nadaje on każdej dachówce bitumicznej wytrzymałość na rozciąganie. Zapobiega także tworzeniu się na powierzchni produktu różnego rodzaju pęcherzy oraz sfałdowań. Nie gnije oraz jest odporny na działanie ognia.

Kolejno można wyróżnić warstwy izolacyjne, których są zazwyczaj dwie. Wykonane z wysokiej jakości masy bitumicznej (stosowany jest najczęściej asfalt oksydowany lub też modyfikowany SBS) o dużej twardości wraz z wypełniaczami mineralnymi, zapewniającymi odpowiednią sztywność. Wspomniane warstwy sprawiają, że przez gont bitumiczny nie przedostanie się wilgoć.

Następną warstwą jest podkład, który stanowi warstwa posypki piaskowej lub też specjalnej folii. Ma ona na celu zabezpieczenie dachówki bitumicznej przed sklejaniem się w czasie transportu oraz składowania.

Ostatnia jest warstwa wierzchnia, którą tworzy posypka mineralna (najczęściej jest ona wykonana z bazaltu) w dowolnym kolorze. Nadaje ona produktowi dekoracyjny wygląd, jak również chroni przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Niekiedy producenci dodają tlenek miedzi który zapobiega powstawaniu glonów i mchów.

Zatem jak można zauważyć, gonty bitumiczne stanowią złożony materiał, który wymaga odpowiedniego montażu. Oto instrukcja krok po kroku montażu wspomnianych elementów.

 

Folie pod gont bitumiczny – co trzeba wiedzieć?

 

Warto pamiętać, że folie pod gont bitumiczny odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu trwałości i nieprzepuszczalności pokrycia dachowego. Przed przystąpieniem do montażu gontów bitumicznych należy zapewnić odpowiednie przygotowanie podłoża. W przypadku płaskiego dachu konieczne jest zastosowanie folii paroprzepuszczalnej oraz termoizolacyjnej. Natomiast w przypadku dachu skośnego zaleca się zastosowanie folii podkładowej. Warto stosować wysokiej jakości folie, które są niezbędne do prawidłowego montażu gontów bitumicznych.

 

Obróbka detali dachowych – dopracowane pokrycie dachowe

 

Obróbka detali dachowych to kolejny istotny element montażu gontów bitumicznych. W zależności od kształtu dachu oraz jego konstrukcji konieczne może być wykonanie specjalnych obróbek wokół kominów, lukarn czy też okien dachowych. Warto skorzystać z usług profesjonalnego dekarza, aby zapewnić dokładne i trwałe wykonanie obróbki detali dachowych, które będą współgrać z głównym pokryciem dachowym. Dzięki temu gont bitumiczny będzie doskonale się trzymać dachu.

 

Gont bitumiczny – wykańczanie gontów oraz ich zabezpieczanie

 

Po ułożeniu gontów bitumicznych należy zadbać o ich wykończenie oraz odpowiednie zabezpieczenie. Istnieje możliwość zastosowania dodatkowych elementów, takich jak kapy czy gwoździe dekarskie, które pomogą w utrzymaniu gontów na miejscu nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Ważne jest również, aby zabezpieczyć końce gontów przed wiatrem i wilgocią, co przyczyni się do wydłużenia ich trwałości. Prawidłowo i starannie wykonana praca zagwarantuje, że produkt utrzyma się na dachu domu przez długie lata.

 

Konserwacja gontów bitumicznych po montażu. Gont bitumiczny – czy konieczne są regularne inspekcje?

 

Po zakończeniu montażu gontów bitumicznych ważne jest regularne sprawdzanie stanu pokrycia dachowego. Pomimo wysokiej trwałości gontów bitumicznych, mogą one ulegać naturalnemu zużyciu, co jest całkowicie normalne. Może się również zdarzyć, że gont bitumiczny ulegnie różnego rodzaju uszkodzeniom mechanicznym. Regularne inspekcje pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i ich szybkie naprawienie, co zapewni dłuższą trwałość pokrycia dachowego.

 

Gont bitumiczny - Instrukcja montażu gontu bitumicznego, krok po kroku

 

Przed zastosowaniem powyższego wyrobu należy dokładnie sprawdzić, jakie są wymagania lokalnych przepisów budowlanych, w zakresie wykonywania różnego rodzaju pokryć dachowych. Prezentowane gonty bitumiczne są przeznaczone do wykonania nowych, jak również do remontu starych pokryć dachowych układanych na dowolnych, ale prawidłowo wybudowanych oraz podpartych drewnianych poszyciach połaci dachowych. Należy upewnić się, że są to połacie do których można wbijać wystarczającą ilość gwoździ, charakteryzujących się odpowiednią wielkością. Pokrywane poszycia muszą dodatkowo być odpowiednio gładkie. W przypadku dachów nowych gont najczęściej jest układany na poszyciu z płyt OSB lub desek.

 

Uwagi oraz zastrzeżenia przed zastosowaniem produktu

 

Producent w żadnym wypadku nie będzie ponosił odpowiedzialności za problemy, które wynikają z jakichkolwiek odstępstw od zaleceń instrukcji stosowania, jak również od poniższych zasad.

Bardzo istotny jest kąt nachylenia dachu. Producenci zalecają stosowanie gontów na dachach o nachyleniu co najmniej 12 stopni. Jednak taka praca wymaga specjalnego przygotowania poszycia. Kolejno przygotowanie obróbek dekarskich oraz układanie gontu musi być przeprowadzone z zachowaniem nadzwyczajnej staranności, aby zapewnić szczelność pokrycia.

 

Płyta osb na dach pod gonty bitumiczne

 

Należy zwrócić również uwagę na obciążenie szczytu dachu. Używane paczki gontów powinno się układać na płasko. Nie można wyginać ich na kalenicach. W przypadku poszycia dachu producent zaleca wykonanie tego elementu z płyty OSB, charakteryzującej się minimalną grubością 15 mm. Płyty należy odpowiednio dopasować do rozstawu krokwi, aby łączenia poszczególnych elementów występowały na krokwiach. Zalecane jest także zastosowanie od 2 do 3 mm dylatacji, występującej pomiędzy płytami. Jest to konieczne na wypadek pracy drewna, związanej bezpośrednio z jego wilgotnością( w zależności od warunków atmosferycznych oraz sposobu przechowywania płyt OSB, ich wilgotność może ulegać dużej zmianie).

Dopuszcza się również zastosowanie na poszycie dachu odpowiedniego deskowania pełnego. Grubość wspomnianych desek musi zapewnić sztywność podłoża. Przy danym rozstawie krokwi nie może być jednak mniejsza niż 25 mm. Deski powinno układać się stroną dordzeniową do góry, a ich łączenia muszą wypadać bezpośrednio na krokwiach. W przypadku zastosowania wspomnianego poszycia, zaleca się montaż specjalnej papy podkładowej, model SBS BP HeavyMat 450 lub Mida Roof-fix. Możliwe jest również zastosowanie deskowania, jak również płyty OSB jednocześnie.

Podczas wymiany starego pokrycia dachu na nowe, gdy odsłonięte zostanie stare poszycie zrobione z desek będących jeszcze w bardzo dobrym stanie, lecz z widocznymi nierównościami, dopuszczalne jest ich pozostawienie. W tym przypadku możliwe jest zastosowanie cienkiej płyty OSB, w celu wyrównania powierzchni pod nasz gont.

 

Bez względu na rodzaj zastosowanego wcześniej poszycia dachu, osoba układająca gont (czyli dekarz) w szczególności musi:

 

Wentylacja dachu
Montować materiał poszycia, jednak zachowując ścisłą zgodność z instrukcjami od producentów materiałów poszycia. Ponadto chronić poszycie przez zamoknięciem oraz zawilgoceniem, jak również przed, w czasie oraz po jego ułożeniu na dachu. Zaleca się stosowanie wentylacji kalenicowej podczas wykonywanych prac.
 

Ponadto należy zachować szczególną ostrożność podczas obchodzenia się z gontami, w szczególności gdy temperatura otoczenia spada poniżej 5°C. Bardzo istotne jest także odpowiednie przechowywanie elementów. Należy je przechowywać w zadaszonych miejscach, charakteryzujących się dobrą wentylacją. Elementy powinno się układać w stosy na płask (jednak maksymalnie do wysokości 13 paczek).

Podczas składowania na każdym placu budowy trzeba chronić gont przed działaniem czynników atmosferycznych, które mogą okazać się dla tego elementu bardzo szkodliwe i tym samym wpłynąć na jego własności użytkowe. Nie należy przechowywać produktów w pobliżu rurociągów pary, a także grzejników, jak również otwartego ognia, itp.

Bardzo istotne są także gwoździe używane podczas pracy. Muszą być ocynkowane, o długości minimum 2,4 mm. Główki mają charakteryzować się średnicą co najmniej 9 mm. Z kolei bardzo istotne są także zszywki. Minimalna szerokość ich koronki powinna wynosić 22 mm. Ponadto muszą mieć wystarczającą długość, by bez problemu można je było wbić w materiał na głębokość 20 mm. Zszywki będą wbijane w drewniane poszycie dachu lub też na wylot przez poszycie dachu. Bardzo istotne jest aby stosowane elementy były w pełni odporne na korozję. Wszystkie łączniki takie jak elementy mocujące, muszą być wbite co najmniej 20 mm aż do materiału pokrycia dachowego lub też całkowicie muszą przebijać poszycie na wylot.

 

Przygotowanie dachu pod gonty bitumiczne

 

Zazwyczaj zaleca się stosowanie gwoździ jako preferowanej metody mocowania wszystkich gontów do drewnianych połaci dachowych lub też do innych powierzchni, do których można wbijać gwoździe. Jednak powierzchnia dachu może okazać się śliska, szczególnie, gdy jest ona mokra lub też oblodzona. Podczas układania gontów w takiej sytuacji należy stosować specjalne zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. Istotne jest noszenie odpowiednich butów na gumowych podeszwach. Trzeba także chodzić jak najbardziej ostrożnie.

Podczas wykonywania prac na dachu istnieje duże zagrożenie przez spadające przedmioty. Tym samym obszar poniżej wykonywanych prac trzeba odpowiednio zabezpieczyć w sposób zbliżony, jak materiały składowane bezpośrednio na dachu. Niezabezpieczony materiał może bardzo łatwo zsunąć się z dachu i stworzyć zagrożenie zdrowia lub życia osób znajdujących się na dole. Materiały trzeba układać na poziomej płaszczyźnie lub też właściwie zabezpieczyć w sposób uniemożliwiający ich ześlizgnięcie. Podczas prac bezwzględnie trzeba nosić kask ochronny. Podczas montażu gontów bitumicznych zaleca się stosowanie akcesoriów dachowych zalecanych przez producenta gontów takich jak: papy podkładowe, wentylacje, kominki, uszczelniacze i pasy kalenicowe.

 

Specjalna obróbka dekarska używanych okapów

 

Warstwa podkładowa znajdująca się na okapach musi być założona tak, by sięgała co najmniej 60 cm poza linię wewnętrzną ściany budynku.

 

Podkładowa warstwa nieprzepuszczalna

Przygotowanie warstwy podłoża pod gonty

Standardowe nachylenie dachu powinno wynosić od 12 stopni. Kolejno następuje nałożenie specjalnej warstwy podkładowej model SBS BP HeavyMat 450 lub Mida Roof-fix, a także metalowych okapników krawędziowych, jak również obróbki dekarskiej okapów. W tym przypadku stosuje się mały kąt nachylenia, od 12 stopni.

 

Linie rysowane kredą

Dla ułatwienia wyrównania gontów bitumicznych wzdłuż pasów, zalecane jest odciśnięcie specjalnych linii kredowych na odsłoniętej powierzchni warstwy podkładowej. Należy to wykonać jeszcze przed układaniem gontów bitumicznych.

Oznaczenie połaci
 

Mocowanie gontów bitumicznych

Mocowanie gontów bitumicznych

Łączniki (czyli elementy mocujące) muszą się znajdować w obszarze gontów, który jest przeznaczony do mocowania ich do podłoża. Powierzchnia gontów charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością na rozrywanie, a także dodatkową ilością kleju (co zapewnia większe uszczelnienie gwoździ), jak również specjalną wytrzymałą folią, zapewniająca szczelne połączenie znajdujących się między sobą warstw gontu. W tym przypadku nie wymaga się usuwania wspomnianej foli.

Warstwa kleju znajdującego się pod folią, jak również w dolnej części gontu bitumicznego, pełną aktywację osiąga dopiero w temperaturze 20°C. Gdy w okresie układania gontów bitumicznych panują niższe temperatury, dozwolone jest zerwanie foli w celu szybszej wulkanizacji elementów. Minimalne temperatury, w których można układać gonty to od 7°C. Poniżej tej temperatury należy pomóc w samowulkanizacji kleju stosując np. promiennik podczerwieni.

Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na fakt, iż jeśli nachylenie dachu przekracza 60 stopni, należy zastosować sześć łączników oraz cztery „placki” plastycznego lepiku bitumicznego, bezpośrednio na każdy gont.

 

Układanie gontów bitumicznych

 

Gonty bitumiczne należy układać z przesunięciem pomiędzy pasami na 16,5 cm. Produkty układa się na odpowiednio przygotowanej powierzchni połaci dachowej, bezpośrednio rozpoczynając od dołu dachu i kolejno posuwając się rzędami w górę. Spowoduje to znaczne pomieszanie gontów pochodzących z jednej paczki, z zawartością innego opakowania i tym samym zminimalizuje efekt normalnej różnicy odcieni gontów, które występują w poszczególnych paczkach.

Pas początkowy można wykonać z gontów bitumicznych przyciętych na szerokość 14,3 cm lub też z gontów przyciętych od 1 do 2 cm poniżej warstwy kleju. Kolejno należy odciąć 16,5 cm z pierwszego paska gontu, aby uzyskać przesuniecie pomiędzy pierwszym paskiem pasa startowego, a pierwszym paskiem gontu właściwego. Następnie kontynuować układanie warstwy, wzdłuż całego dachu.

Każdy gont należy przymocować używając pięciu łączników (określanych elementami mocującymi), umieszczając je w odległości od krawędzi okapu w przedziale od 2 do 3 cm. Jeśli nie są stosowane krawędziowe okapniki na okapie, gonty bitumiczne muszą wystawać na co najmniej 1 cm. Jednak nie więcej, niż na 2,5 cm poza boczną krawędź dachu, jak również krawędź okapu.

 

Układanie gontów bitumicznych

 

Pierwszy pas gontów należy nałożyć, rozpoczynając bezpośrednio od całego gontu i kolejno układając go równo z pasem początkowym. Przymocować następnie gonty w niezawodny sposób, zgodnie z instrukcją mocowania tych elementów.

Pas drugi: Z lewej strony gontu bitumicznego należy obciąć kawałek mniej więcej o długości 16,5 cm. Pozostałą część gontu należy położyć na elemencie pierwszego pasa, dokładnie wyrównując do krawędzi pierwszego pasa i następnie pozostawiając wystającą część o szerokości około 14,3 cm.  Należy przymocować gonty w niezawodny sposób, zgodnie z instrukcją mocowania gontów.

Pas trzeci: Z lewej strony gontu należy obciąć kawałek charakteryzujący się długością 33 cm. Pozostałą część produktu położyć na elemencie drugiego pasa, wyrównując tym samym do krawędzi drugiego pasa i w takim stanie pozostawiając wystającą część o szerokości takiej samej jak poprzednio, czyli około 14,3 cm. Przymocować gonty bitumiczne w niezawodny sposób, zgodnie ze wcześniej określoną instrukcją mocowania tych elementów.

Pas czwarty: Z lewej strony gontu bitumicznego należy obciąć kawałek charakteryzujący się długością 49,5 cm. Następnie pozostałą część gontu położyć nad oraz powyżej elementu trzeciego pasa, wyrównując go tym samym do krawędzi trzeciego pasa i tak pozostawiając wystającą część o szerokości 14,3 cm. Bardzo istotne jest, aby przymocować gonty w niezawodny sposób, wykonując tą czynność zgodnie z instrukcją mocowania gontów.

 

Pas piąty: Z lewej strony używanego gontu należy obciąć kawałek, mniej więcej o długości 66 cm. Kolejno pozostałą część gontu bitumicznego położyć nad, jak również powyżej elementu czwartego pasa, wyrównując bezpośrednio do krawędzi tego pasa i tym samym pozostawiając wystającą część mniej więcej o szerokości 14,3 cm. Należy kolejno przymocować gonty bitumiczne w niezawodny sposób zgodnie z instrukcją mocowania gontów.

 

Pas szósty: Z lewej strony elementu należy obciąć kawałek, charakteryzujący się długością 82,5 cm. Pozostałą część produktu położyć nad oraz powyżej elementu piątego pasa, wyrównując bezpośrednio do krawędzi piątego pasa i w takim stanie pozostawiając wystającą część o szerokości 14,3 cm. Przymocować gonty w niezawodny sposób do pasa, zgodnie z instrukcją mocowania gontów. Układając kolejne pasy, należy powtórzyć czynności przewidziane dla rzędów od pierwszego aż do szóstego.

 

Konstrukcja kosza dachu z zamkniętym przecięciem

 

Wykonanie styku połaci dachowych

 

Kosz dachu wraz z zamkniętym przecięciem może być zastosowany przykładowo jako jedno z alternatywnych rozwiązań. Należy ułożyć wykładzinę kosza dachu na szerokość minimum 90 cm, z samoprzylepnego materiału podkładowego lub też innego alternatywnego wyrobu. Jako wykładzinę kosza można zastosować także papę z rolki, o szerokości wynoszącej co najmniej 90 cm. Kolejno ułożyć wszystkie gonty bitumiczne po jednej stronie kosza dachu, przez oś kosza na odległość nie mniejszą niż 30 cm. Zamocować w odległości około 15 cm licząc od osi kosza, po każdej jego stronie. Następnie nakreślić kredą linię w odległości około 4 do 5 cm od osi kosza, bezpośrednio w stronę niepokrytą gontem bitumicznym. Nałożyć elementy na część niepokrytą produktem, aż do linii wytyczonej kredą i kolejno przyciąć je jednocześnie uważając, by nie przeciąć gontów bitumicznych znajdujących się pod spodem. Trzeba następnie przyciąć górne narożniki tych elementów, zakleić oraz zamocować. Do wykończenia kosza również dozwolone jest zastosowanie elementów tkaninowych, jak również metalowych.

 

Obróbka dachowa przy kominie na gonty bitumiczne

Obróbka blacharska schodka (uskoku)

Obrobienie kominu przy gontach bitumicznych

W miejscach, gdzie powierzchnia dachu styka się bezpośrednio z pionowymi ścianami lub też kominami, należy zastosować narożniki z metalu odpornego na korozję, charakteryzującego się o wymiarami 25 x 18 cm.

 

 

Gont bitumiczny na dach – prawidłowo przeprowadzony proces montażu gwarancją zadowolenia

 

Podsumowując, montaż gontów bitumicznych wymaga starannego przygotowania podłoża, precyzyjnego wykonania obróbki detali dachowych oraz odpowiedniego wykończenia i zabezpieczenia. Regularna konserwacja i inspekcje są kluczowe dla utrzymania gontów bitumicznych w doskonałym stanie przez wiele lat. Dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy świadczą usługi montażu gontów, oraz zainwestować w wysokiej jakości produkty, aby cieszyć się estetycznym i trwałym pokryciem dachowym przez długi czas. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub jeśli pojawią się dodatkowe pytania możesz skontaktować się z nami. Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości w kwestii użycia gontów.