Gont bitumiczny ceny – ile to naprawdę kosztuje?

 

Kiedy mamy nowy dach na swoim domu, chcemy, aby trwał on jak najdłużej. Najpopularniejszym rodzajem gontu dachowego jest gont bitumiczny, znany również jako asfaltowy. Gonty asfaltowe są niedrogie i łatwe w montażu, więc są popularnym wyborem dla wielu właścicieli domów. Mogą one być ekonomicznym sposobem na zwiększenie wartości domu i zapewnienie trwałej ochrony przed żywiołami.

Sama konstrukcja nie jest skomplikowana, więc może ją zmontować niemal każdy, kto potrafi czytać proste instrukcje. Gonty asfaltowe są łatwe do cięcia zwykłymi nożyczkami lub nożycami do blachy. Można je również zamontować za pomocą specjalnego narzędzia – płaskiego lub prostego noża. Istnieją trzy główne rodzaje gontów asfaltowych: organiczne, z włókna szklanego i hybrydowe. Gonty organiczne składają się w 100% z materiałów naturalnych; gonty z włókna szklanego składają się z włókien syntetycznych; gonty hybrydowe łączą właściwości organiczne i włókna szklanego. Ponadto gonty bitumiczne są dostępne w wielu kolorach i stylach, co ułatwia dopasowanie nowego dachu do kolorystyki zewnętrznej domu.

Innowacyjne pokrycia dachowe – gont bitumiczny na dach

Jeśli planujemy wymianę dachu swojego domu, powinniśmy wiedzieć, że gonty asfaltowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych. Tego typu produkt wykonany jest z kilku warstw bitumu zaimpregnowanego wełną mineralną, która pokryta jest ochronną warstwą kolorowego granulatu. W przypadku dachów nowych, najczęściej jest układany na poszyciu z płyt OSB lub desek.

Najważniejszą zaletą, jaką gonty asfaltowe mają w stosunku do innych rodzajów pokryć dachowych, jest ich mniejsza waga. Gonty asfaltowe są znacznie lżejsze od dachówek łupkowych, dzięki czemu są łatwiejsze w montażu i utrzymaniu.

Gonty asfaltowe nie wymagają również specjalnej konserwacji ani technik instalacyjnych. Ponieważ w ich strukturze nie ma żadnych skomplikowanych elementów, mogą być zainstalowane przez każdego właściciela domu bez profesjonalnej pomocy. Materiał ten nie wymaga specjalnego sprzętu do montażu – wystarczy drabina i kilka podstawowych narzędzi do wycinania elementów z rolki.

Kolejną istotną cechą, jaką gonty bitumiczne mają nad innymi rodzajami materiałów, jest ich cena. Są one bardziej przystępne cenowo niż dachy z blachodachówki, co sprawia, że cieszą się dziś większą popularnością wśród właścicieli domów. Ponadto, z biegiem czasu i przy odpowiedniej konserwacji (na przykład wymianie uszkodzonych elementów) żywotność gontu asfaltowego może trwać wiele lat.

Gonty asfaltowe są trwałe w eksploatacji, co wpływa na ich długotrwałość. W składzie takich materiałów znajdują się drobiny mineralne, które zwiększają ich wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Papa, czyli gont, składa się z warstwy zbrojącej, izolacyjnej (najczęściej bitum) oraz wykończeniowej, wykonanej z posypki mineralnej lub talku.

Gonty asfaltowe są lekkie w porównaniu z innymi rodzajami pokryć dachowych, takimi jak dachówka czy łupek. Dzięki temu można je stosować w miejscach, gdzie transport ciężkich ładunków jest utrudniony, ponieważ w pobliżu nie ma dróg ani mostów – na przykład na odległych wyspach lub w rejonach górskich.

Zalety gontu bitumicznego – gont bitumiczny ceny

Istnieje kilka zalet gontów asfaltowych. Pierwszą z nich jest cena. Gonty asfaltowe są tanie i często mają długoletnią gwarancję, co oznacza, że można na nie liczyć przez wiele lat. Drugą zaletą jest łatwość montażu. Choć położenie nowego dachu z gontu asfaltowego zajmuje trochę czasu, to może to zrobić amator, bez większych trudności. Jednak, mimo wszystko, należy być ostrożnym i przed położeniem gontu wszystko dokładnie wymierzyć.

Trzecią zaletą gontów asfaltowych jest ich trwałość. Materiał ten jest stosowany od wielu lat i sprawdził się jako mocny i niezawodny surowiec, który będzie służył przez wiele lat. Nie zawsze tak jest w przypadku dachów metalowych, które mają tendencję do rdzewienia po pewnym czasie, jeśli nie są odpowiednio konserwowane lub jeśli nie są prawidłowo zainstalowane.

Materiał ten jest również bardzo odporny na działanie wysokich temperatur, ognia i wilgoci. Nie gnije w żadnych warunkach, nawet w przypadku długotrwałego kontaktu z wodą deszczową lub wodą z topnienia śniegu. Takie materiały stosuje się również na dachy o niewielkim nachyleniu. Gonty asfaltowe mają stosunkowo niską masę, co pozwala na zastosowanie więźby dachowej o mniejszym przekroju. Dzięki temu znacznie obniża się koszt budowy. Ponadto gonty asfaltowe są bardzo elastyczne, a to pozwala na wykonanie dachu o nawet bardzo skomplikowanym kształcie i kącie nachylenia.

Kolejną ważną zaletą jest estetyka – gonty asfaltowe pięknie prezentują się na dachu i nadają mu wyrazisty charakter. W przypadku opadów śniegu, powierzchnia wykonana z gontów zapobiega zsuwaniu się białego puchu i tworzeniu zasp przed domem.

Dach pokryty płytami bitumicznymi – dlaczego warto?

Główną zaletą gontów asfaltowych jest ich niska cena. Są one znacznie tańsze niż inne rodzaje pokryć dachowych, a mimo to zapewniają dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Pod względem bezpieczeństwa i trwałości, gonty bitumiczne zaliczane są do najlepszych dostępnych obecnie materiałów. Nie kruszą się po wielu latach użytkowania i są odporne na blaknięcie pod wpływem promieniowania słonecznego lub ciepła z domu (podczerwień). Instalacja gontów bitumicznych jest dość łatwa, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla projektów typu „zrób to sam” lub nawet dla niedoświadczonych wykonawców, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze, wykonując samodzielny montaż. Potrzebne jest również mniej szkoleń, ponieważ przy montażu gontów bitumicznych jest mniej miejsca na błędy niż w przypadku innych rodzajów pokryć dachowych, takich jak dachy metalowe czy dachówki.

Nie wszystkie materiały dachowe są sobie równe. Pokrycie dachowe to długoterminowa inwestycja, która powinna być oparta na dokładnym rozważeniu wszystkich jej opcji i wariantów.

Gonty asfaltowe to jedna z najpopularniejszych opcji pokrycia dachowego. Należy jednak pamiętać, aby przy wyborze nie kierować się wyłącznie ceną. Takie pokrycie dachowe samo w sobie jest stosunkowo tanie, dlatego nie warto próbować oszczędzać dodatkowych pieniędzy i wybierać propozycji o najniższej jakości. W efekcie może się okazać, że zakupione gonty ulegną zniszczeniu i będą wymagały wymiany, a koszt uzupełnienia ubytków czy nawet ponownego pokrycia całej połaci z pewnością przekroczy kwotę zaoszczędzoną na zakupie najtańszych produktów.

Główną zaletą gontów asfaltowych jest ich trwałość i niski koszt. Ten rodzaj gontu może przetrwać nawet wiele lat, pozwoli to zaoszczędzić na kosztach utrzymania.